Praca zdalna a zdrowie psychiczne pracowników

Praca zdalna a zdrowie psychiczne pracowników

Po pandemii praca zdalna stała się powszechną normą, oferując pracownikom wiele korzyści. Oszczędność czasu i pieniędzy związana z eliminacją dojazdów, możliwość dostosowania harmonogramu pracy do indywidualnych potrzeb czy większa autonomia sprawiają, że wiele osób docenia tę formę pracy.

Warto jednak pamiętać, że praca zdalna może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Izolacja społeczna, zaburzone granice między pracą a życiem prywatnym i ciągła dostępność są realnymi zagrożeniami i warto im przeciwdziałać. Czytaj dalej, żeby poznać strategie poprawy dobrostanu psychicznego osób pracujących zdalnie.

Kluczowe strategie dbania o zdrowie psychiczne podczas pracy zdalnej 

Praca zdalna a relacje społeczne

Praca zdalna wiąże się ograniczonym kontaktem społecznym ze współpracownikami. A to może prowadzić do poczucia izolacji (podobnie jak było podczas pandemii), co zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. 

Regularne spotkania online z zespołem, wydarzenia integracyjne i bieżąca komunikacja pomogą przeciwdziałać poczuciu samotności i pozytywnie wpłyną na atmosferę w zespole. 

Zorganizuj z zespołem przerwę na wspólną kawę i porozmawiajcie o tym, jak minął wam weekend.

Praca zdalna a tworzenie zdrowych granic

Wiele osób pracując zdalnie zmaga się w zacieraniem granic między pracą a życiem zawodowym. 

Jest już 17, skończyłaś/skończyłeś pracę, ale przypominasz sobie o jeszcze jednym krótkim zadaniu do zrobienia. Więc zamiast czekać do jutra, stwierdzasz, że wyślesz tego jednego maila, zrobisz jeszcze jeden telefon. Masz wolne, ale współpracownik prosi o podesłanie pliku. Jesteś w domu, więc w sumie czemu nie. Znasz to?

Między innymi z tego względu, zamiast o work-life balance, mówi się teraz o work-life integration. Czyli o przeplataniu się płaszczyzn pracy i życia prywatnego. To podejście jest nastawione na elastyczność. Potrzebujesz wyjść w ciągu dnia do lekarza? A w weekend robisz analizę finansów? W porządku, ale wtedy, jeśli nie ma to negatywnego wpływu na Twój dobrostan psychiczny. 

Jeśli nie zadbasz o odpoczynek i przerwy od pracy, to możesz się doprowadzić do przeciążenia pracą. 

Praca zdalna a planowanie dnia

Podczas pracy zdalnej bardzo ważna jest umiejętność samodzielnej organizacji czasu oraz samodyscyplina. Ciągła dostępność przez e-maile i komunikatory może prowadzić do trudności w oderwaniu się od pracy i regeneracji.

Opracuj plan dnia z uwzględnieniem przerw. Odejdź na chwilę od ekranu, poruszaj się. Pozwoli to uniknąć przeciążenia pracą.

Wsparcie psychologa biznesu podczas pracy zdalnej

Współpraca z psychologiem biznesu pomoże zadbać o zdrowie psychiczne Twoje i Twojego zespołu. Psycholog biznesu pomoże w radzeniu sobie ze stresem, zarządzaniu emocjami oraz w utrzymaniu równowagi psychicznej. Pomoże opracować strategię pracy zdalnej, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb pracowników. 

Psycholog biznesu wesprze również zarząd firmy, pomagając w tworzeniu polityk personalnych oraz kultury organizacyjnej, które sprzyjają zdrowiu psychicznemu pracowników. 

Przeczytaj również o tym, jak zadbać o samopoczucie.

Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z psychologiem biznesu i wsparciem dla Ciebie lub Twojego zespołu, napisz do mnie na adres marta.wozny@personia.pl.

Dobrego dnia!

Marta Woźny-Tomczak
Marta